OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rozmnožovanie

Pohlavie
U malých králikov je zistovanie pohlavia ťažké. Ak však máte už staršieho králika a neviete akého je pohlavia, otočte králika bruškom hore a stlačte pohlavné orgány. Ak sa vysunie mierne zahnutý penis s guľatou špičkou, je to samček. Ak sa vysunie len malá štrbinka, tak máte samičku. Najlepšie je, ak pri tom spolupracujú dvaja ľudia. Ak si však aj tak nie ste istí či je to samček alebo samička, choďte za veterinárom, ten to vie najlepšie.
 
                                                      Samček                                     Samička
                                       
 
Párenie a príprava
 
Aby došlo k páreniu, obidve zvieratká musia byť zdravé a musia mať minimálny vek 6 mesiacov. Tomuto všetkému predchádza zoznamenie samčeka so samičkou. Vzájomné očuchávanie a zoznamovanie prebieha ľubovoľne dlhú dobu, vždy záleží na konkrétnych samičkách, aké majú predstavy o partnerovi. Vždy musíte nosiť samičku k samčekovi, nikdy nie naopak! Ak by ste priniesli samčeka k samičke, skúmal by nové prostredie a samička by ho mohla mať za votrelca, čiže k páraniu by nedošlo. Aj medzi králikmi existuje vzájomná láska a vzájomné sympatie (alebo nesympatie). Najlepší čas na párenie je večer. Väčšinou záleží na samičke, či sa jej samček páči a či je ochotná sa s ním páriť. Keď jej je samček nesympatický, uhýba sa mu alebo je naňho agresívna. Aby došlo k oplodneniu, je potreba, aby samička zdvihla chvostík dostatočne hore. K samotnému aktu vyžaduje určitý čas, od niekoľko sekúnd po niekoľko minút, všetko je individuálne. Koniec aktu možno spoznať tak, že samček mierne zakrochká alebo zavrčí a zvalí sa zo samičky ako vrece zemiakov.
 
Stavanie hniezda a pôrod
     
Gravidita samičky trvá od 28 do 35 dňa, najčastejšie 31. deň, pri menšom počte mláďat trvá dlhšie. Ak chcete zistiť, či je samička naozaj tehotná, dajte ju opäť k samcovi okolo 6. dňa. Ak bude vydávať fŕkavé zvuky, budete mať maličké. Samica sa počas gravidity niekedy aj povahovo mení - z divoko povahového králika sa stane kľudnejší. Ale vyznačujú sa aj náladovosťou, čiže ak chcú oddychovať, dávajú to jasne najavo. Po väčšine času sa pripravujú na pôrod napr. zvýšenou konzumáciou jedla, alebo zháňaním vhodného materiálu na stavbu hniezda. Vždy nechajte rozhodnúť Vašu samičku, kde chce stavať hniezdo ona. Ak by ste jej postavili na miesto kde ho chcete vy, samičke sa môže zdať málo bezpečné a začne ho prenášať inde, čím u nej vyvoláte stres. Deň pred pôrodom sa stáva, že samička prestane jesť. Vždy poskytnite samičke dobre tepelne izolovaný materiál na hniezdo, ináč vám môže začať hrabať a hrýzť nábytok. Pôrod prebieha asi tak, že po narodení jedného králička samička okamžite zje placentu, čo si ani nevšimnete. Po jednom dostatočne oblízanom králičkovi sa objavuje ďalší. Ak však máte prvorodičku, musíte počítať aj s tým, že svoje mladé udusí alebo odvrhne, najmä ak je mladá. Samičke sa najviac mlieka tvorí hlavne okolo 25 dňa, potom sa postupne stráca. Vtedy musíte poskytnúť samičke dostatok vody, najlepšie mlieka. Mŕtve mláďatá čo najskôr odstráňte. 
 
Vývoj mláďat
 
              4.deň                                  12.deň                                   25.deň                                   40.deň
       
Králiky sa rodia bez srsti, sú slepé a hluché. Čuch a hmat sú od narodenia dobre rozvinuté, chuť je však rozvinutá menej. Matka ich kŕmi raz za 24 hodín. Ak sú však podvýživené, musíte im dávať umelú výživu vy, to je 53% sušeného mlieka, 32% srvátkovej bielkoviny a 12% kokosového alebo slnečnicového oleja. Vždy ho podávajte raz za 24 hodín pipetou a zohriate. Miminká rastú najviac v prvom a druhom mesiaci. Vidieť začínajú od 12.dňa, ale počuť už od 8.dňa. Tuhú potravu začínajú jesť od 18.dňa. Vtedy opúšťajú aj hniezdo. Od matky sa odstavujú asi vo veku 8 týždňov.  Najprv sa oddelia silnejšie mláďatá, aby ich tie slabšie dohnali. Neodstavujte ich hneď po jednom, ale spoločne.