Kúpa
Úvahy pred zaobstaraním trpasličieho králika
Kúpa králika je významná udalosť, pretože si vyberáte člena, ktorý s Vami bude žiť 8 a viac rokov. Králici bývajú z obľubou zaobstaraní ako nenároční mazlíčkovia pre deti. Aj oni majú však svoje zvláštnosti a potreby. Mali by ste si to uvedomiť, než si králika odnesiete domov, abyste neskôr neboli sklamaní a neniesli králika späť.
Pomoc pri rozhodovaní
Aj keď je trpasličí králik prianím Vášho dieťaťa, stále by ste mali cítiť spoluzodpovednosť za jeho spokojný život. Ak stratí dieťa záujem, musíte sa oň starať vy. Dokážete to?
Každý králik sa čistotnosti naučiť nedá. Dokážete to so svojim zmyslom pre poriadok tolerovať?
Máte už nejaké zvieratá, ktoré by sa s králikom nemuseli znášať?
Aby sa králik cítil dobre, potrebuje priestornú klietku so zodpovedajúcim vybavením. Jeho zariadenie nemusí byť lacné, klietka býva obvykle drahšia než obstarávacia cena králika. Máte dosť peňazí na to, aby ste mu kúpili hlavné potreby a potom mu stále dokupovali krmivo?
Trpasličí králici sa môžu dožiť 8 a viac rokov. Budete môcť sa takto dlho oň starať?
Nie je niekto z vašej rodiny alergický na zvieraciu srsť?
Váš králik môže ochorieť. Máte dosť času aj peňazí ísť s ním k veterinárovi?
Trpaslíci a deti
Trpaslíci sú proste rozkošní a ľahko si získajú nie jedno detské srdce. Roztomilé zvieratká zbožňujú hladkanie a to sa
deťom páči. Oproti tomu je hra s králikom pomerne obmedzená, v porovnaní so psom alebo mačkou. Odolajte úpenlivému ,,Mami, prosím!´´, pokiaľ Vaše dieťa nedosiahlo minimálny školský vek. Najskôr vtedy bude mať pre toto zviera porozumenie. Ako rodič sa pripravte na to, že mu musíte starostlivo vysvetliť a ukázať správne zachádzanie so zvieraťom a starostlivosťou oň. Jedine tak sa môže dieťa naučiť zodpovednému zachádzaniu so živým tvorom.
Voľba partnera
Aby Váš spoločný život s novými členmi domácnosti začal optimálne a dobrá zhoda Vám vydržala čo najdlhšie, mali by ste si najprv dobre rozmyslieť, aký králici sa k sebe navzájom, ale aj k Vám hodili najlepšie.
Pár alebo králici rovnakého pohlavia?
Králici rovnakého pohlavia sa dobre znášajú maximálne do dovŕšenia pohlavnej zrelosti, potom môže dochádzať k ukrutným bitkám. Mier nezaistí ani kastrácia. Niekedy sa trvalo dobre znáša matka s dcérou, ak od pôrodu nedošlo k oddeleniu mláďat od matky. Najlepšia kombinácia predstavuje pár, ak by ste mali v pláne odchov potomstva. Ideálna kombinácia je samica a vykastrovaný samček. Potom netreba počítať s maličkými a ani nedochádza k sporom.
Prečo dva králiky?
Dve zvieratá sa mazlia a podnikajú spoločné akcie. Tiež si vzájomne pomáhajú s telesnou starostlivosťou. Králici môžu rozvinúť celé spektrum svojho sociálneho chovania v spoločnosti zástupca rovnakého druhu a najskôr tak Vám ukážu, čo v nich je. Nemusíte mať zlé svedomie, keď budú zvieratá cez deň behom Vašej neprítomnosti sami. Jednotlivé chované samice či samci niekedy zlenivia alebo sa chovajú k svojím pánom agresívne.
Je králik zdravý?
Než si králika zakúpite, mali byste bezpodmienečne tie, z ktorých si vyberáte, nejakú dobu pozorovať. Zdravý králik má hladkú, leskú srsť, ktorá prilieha k telu. Na očiach nesmie byť v žiadnom prípade výtok alebo zlepené miesto. Zmeny na obidvoch očiach bývajú často príznakom nejakej infekčnej choroby. Sústreďte sa predovšetkým na kýchanie, výtok z nosa a zlepeniny. Zapálené miesta a chrasty na vonkajšej časti ucha bývajú neklamnými znakmi, že ucho bolo napadnuté chrastovou ušňou. V každom prípade byste tiež mali rukou prejsť jemne po srsti. Na videnie sú zapálené miesta na koži, chrasty, zatvrdliny a ektoporaziti. Zalepené okolie análneho otvoru svedčí o hnačke, primerané znečistenie o nedostatočnej hygiene pri starostlivosti o králika.
Cesta
Králiky byste mali na cestu do nového domova umiestniť do stabilného transportného boxu. Do boxu dajte dostatok podstielky a sena, aby sa cítil príjemne. Ak cesta bude trvať dlhšiu dobu, králikovi dajte do boxu napr. kúsok jablka. Pri krajtšej ceste to nie je nutné. Dbajte na to, aby králiky počas cesty neboli vystavené zime, teplu, vlhku či prievanu. Zvoľte tú najkratšiu možnú cestu.
Doma
Keď prídete domov, postavte transportný box do ohrady a nechajte králiky, aby sa s Vami rozhodli, kedy sa odvážia von. Potom by ste mali králikov nechať nejakú dobu samých. Najskôr sa králici schovajú niekde do kúta, aby sa neskôr, ak budú mať dojem že ich nikto nepozoruje, vybrali na prieskum svojho nového domova. Aj keď to spočiatku isto bude pripadať Vám aj Vašim deťom ťažké, nemali by ste sa pokúšať králika vytiahnuť, inak by sa rýchlo vyľakal, čo by skomplikovalo ich privykanie.
Zabydľovanie
V prvých dňoch prevádzajte v klietke len najnutnejšie práce a svoju aktivitu obmedzte len na to, abyste králikov nakŕmili, dali im čerstvú vodu a odstránili hrubú nečistotu a odpadky potravy. Ku klietke sa vždy približujte opatrne a potichu. Hlavne dbajte na to, abyste svojich nových spolubývajúcich nevystrašili hlasnými zvukmi. Kedykoľvek sa budete približovať ku klietke, začnite na králiky potichu hovoriť. Akonáhle sa zvieratá budú po svojom novom domove pohybovať bez obáv a celkom voľne, môžete si k ich klietke sadnúť a priateľsky k nim hovoriť. Potom otvorte klietku a strčte dovnútra ruku, aby ju králici mohli oňuchať a zoznámiť sa s Vašim pachom. Ak sa zvieratko zabydlilo, poznáte to podľa toho, že sa už nebude vystrašene tiskať v rohu, akonáhle sa priblížite ku klietke, ale bude po Vás so záujmom pozerať a dokonca sa postaví a oprie o pletivo.