Choroby
Králičí mor
Je to vlastne zápal pľúc. V dôsledku tejto nebezpečnej infekčnej chorobe môžu zomrieť zo dňa na deň králici všetkých vekových kategórií. Králik, ktorý proti tejto chorobe nebol očkovaný, zomrie, pretože táto choroba je smrteľná. Ak sa jej chcete vyhnúť, Vášho králika musíte dať každý rok zaočkovať.
Myxomatóza
Prenášačom tejto choroby býva predovšetkým krv sajúcu hmyz, čiže komáre a blchy. Veľa zvierat na túto chorobu umiera. Príznaky a priebeh tejto choroby je rôznorodý. Pri akutnej forme králikovi opuchnú očné viečka, ďalším príznakom je hnisavý výtok z očí a teplota. Králika ochránite tak, že ho aspoň raz za rok dáte zaočkovať.
Kokcidióza
Toto ochorenie spôsobuje jednobunkový parazit a napáda hlavne mladé králiky. Nastupuje až po opustení hniezda a prejavuje sa hnačkami a nafukovaním. Často pomôžu sulfonamidové preparáty. Dôležité je robiť opatrenia proti strate tekutín pri hnačke. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie všetkých hygienických zásad.
Poruchy trávenia
Sú väčšinou spôsobené výživou a vedú k hnačkám a nafukovaniu. Príčinou môžu byť aj infekcie, ktoré spôsobujú rôzne baktérie. V prípade pochybností navštívte veterinárneho lekára. Najskôr však zmeňte potravu. Mala by sa skladať len z dobrého, neskazeného sena, dubových a vŕbových vetvičiek. Okrem toho podávajte veľa čerstvej pitnej vody, v ktorej rozmiešate štipku soli. Zo živočíšneho uhlia a vody vytvorte hustú kašu. Králikovi ju dávajte do papuľky pomocou špachtle.
Nádcha
Králiky často ochorejú v dôsledku negatívneho vplyvu okolia, ak sú chované v nevhodných podmienkach. Hlavným príznakom je vodnatý výtok z nosa, väčšinou doprevádzaný kýchaním. Hlavnými pôvodcami sú rezistentné baktérie. Takto sa môže nádcha ťahať veľmi dlho a králik začne postupne chudnúť. Sprievodným znakom sú zalepené oči a nos, zježená srsť bez lesku. Cielená liečba veterinára býva úspešná. Vhodnejšia je však preventívna vakcína.
Chyby zubov
Ak králiky chudnú a stále menej prijímajú potravu, môžu byť na príčine chyby zubov. Ak sa rezáky nedostatočne obrusujú a prerastú, prijímanie potravy je ťažšie. Králik však môže mať aj vrodenú vadu zubov. Vtedy mu musíte vy alebo veterinár pravidelne skracovať zúbky.
Úpal
Králiky len ťažko znášajú teplo. Príznakom úpalu je rýchle dýchanie, chvenie, rozčúlenie a nekoordinované pohyby. Králička okamžite preneste do chladnej miestnosti a chráňte ho pred rozrušením. Na hlavu a nohy mu položte vlhkú handričku. Akútnemu zlyhaniu srdca sa snažte predísť podaním pol až celej kávovej lyžičky tmavej zrnkovej kávy. Podávajte mu ju injekčnou striekačkou bez ihly. Rýchlo vyhľadajte veterinára.
Ochrnutie
S ochrnutím, ktoré postihne predovšetkým oblasť panvových končatín a spodných stavcov, sa stretávame u králikov pomerne často. Pomôcť môžete jediným spôsobom - zabrániť tomu, aby králiky skákali z klietok, zo stola alebo z iného nábytku, a aby sa kĺzali po hladkej podložke. Aj nedostatok vitamínov a infekcie môžu byť príčinami ochrnutia. Je nutné vyhľadať veterinárneho lekára.
Napadnutie plesňami a cudzopasníkmi
Múčne cestovité usadeniny v ušiach sú väčšinou spôsobené zákožkou svrabovou. V iných častiach hlavy sa vytvárajú chrastovité novotvary. Podľa druhu postihnutia zviera trpí svrbením. Králiky nie sú ušetrené ani od mykóz. Často sú napadnuté plesňami vo forme kruhovitých metamorfovaných kožných partií, na ktorých vypadáva srsť. Vtedy musíte okamžite vyhľadať veterinára.