Kŕmenie
Nevyhnutné pravidlá správneho kŕmenia
1. Seno ovplyvňuje tráviace pochody a králik ho musí mať neustále k dispozícii.
2. Kompletná suchá zmes obsahuje sušené zelené krmivo, obilie, rôzné semená, sušenú zeleninu a krmivo.
3. Denná kŕmna dávka by mala zodpovedať 3 až 4 lyžiciam kŕmnej zmesi. Množstvo závisí od veľkosti tvojho trpasličieho králika.
4. Na jedálny lístok patrí aj čerstvá zeleň a šťavnaté dobroty ako púpava, mrkva alebo petržlen.
5. Zdravým prínosom pre králiky sú konáriky a čerstvé zelené výhonky listnatých a chemicky nepostrekovaných ovocných stromov. Tyčinky na ohrýzanie a chrúmanie ponúkaj radšej len zriedka.
6. Kŕmiť treba pravidelne a ak je to možné v rovnkaý čas, najlepšie dvakrát za deň, čiže ráno a večer. Ráno podávaj suchú kŕmnu zmes, večer šťavnaté a zelené krmivo.
7. Nikdy nekŕm krmivom po záručnej lehote a špinavým alebo plesnivým krmivom. Nespotrebované krmivo na druhý deň ráno bezpodmienečne odstráň.
8. Králikovi vymieňaj každý deň napájačku, aby mal stále k dispozícii čerstvú vodu.
9. Zelené krmivo nezbieraj po okrajoch ciest alebo na čerstvo pohnojených lúkach.
10. Králici potrebujú potravu bohatú na vlákniny a s nízkym obsahom živín.
Nápoje
Voda
Rovnako ako pre nás ľudí, tak isto pre všetky žijúce organizmy je voda veľmi dôležitá. Králik ju musí mať neustále. Vodu mu treba meniť každý deň, pretože ináč by sa mu tam nahromadili baktérie. Bez vody by králik neexistoval (pokiaľ by ste mu dávali iné nápoje, prežil by :)).
Mlieko
Váš králik môže dostávať mlieko. V jednej knižke mi písalo, že králici mlieko priam neznášajú (!), ale vôbec to nie je pravda (teda aspoň u mojej Ňufky). Mlieko treba dávať hlavne dojčiacim mamičkám. Môj králik mlieko miluje, doslova by v ňom spal! Hneď, ak ho zacíti, už vyskočí, priam vyletí von z klietky (raz si kvôli tomu skoku skôro zlomil obe nohy!) a začne panáčkovať a skákať a behať, až kým ho nedostane (neraz som preto naňho omylom stúpila). Preto ho dostáva každé ráno. Neviem, či je to správne, ale kto by odolal tak rozkošne milým očkám?
Čaj
S čajom nemám veľké skúsenosti, vlastne môj králik ešte nikdy čaj nepil. Ale ako viem, králikom sa môže čaj podávať, ale len vo veľmi malom množstve (asi raz za mesiac). Najviac im chutí zrejme harmančekový, ktorý pomáha pri tráviacich ťažkostiach.
Džús
Neviem naisto, či svojmu králičkovi môžete džús podávať, ale mojej Ňufke veľmi chutí. Keď naň dostane chuť, neváha, skočí mi na stôl a strčí hlavu do pohára (je to tak rozkošné!). Najviac jej chutí pomarančový. Ale ten jej ho dávam len v malom množstve (asi raz za 2 mesiace, niekedy aj skôr).
Seno
Seno funguje aj ako krmivo, aj ako podstieľka. Najlepšie je, ak ho dáte do jasličiek, pretože králik ho nemôže znečistiť močom ani trusom. Ak používate seno ako podstielku, jasličky sú zbytočné. Králik potrebuje mať seno k dispozícii neustále - 24 hodín. Seno musí mať vždy čerstvé. Králik nezje seno ktoré bolo v klietke viac ako 24 hodín. Vždy príjme len také množstvo, aké potrebuje. Kvalitné seno je suché, zelené a voňavé. Králik môže jesť sena koľko chce a nič sa mu nestane, pretože seno mu pomáha hlavne pri trávení.
Zelené krmivo
Všetci králici milujú čerstvé zelené krmivo. Najmä v lete ponúkajte králikom dostatok zeleného krmiva : zmes rôznych tráv a bylín, hlavne púpavu (králici ju milujú), skorocel, kapsičku pastiersku, nátržník. Na rozdiel od toho červenú a bielu ďatelinu, lucernu pred májom podávajte len v obmedzenom množstve. Zásadne neprikrmujte marinkou voňavou, pretože obsahuje veľké množstvo kumarínu, ktorý môže ovplyvňovať zrážanlivosť krvi. Zelené krmivo môžete podávať aj mokré od dažďa a rosy, no nesmie byť zaparené. Nikdy netrhajte trávu pri cestách a na miestach so zvýšeným pohybom áut. Až do zimy je k dispozícii stále čerstvá hviezdica. Ak máte cez zimu dostatok trávy, môžete zajkom ponúknuť rôzne šaláty. Ale iba s mierou - veľa šalátu môže spôsobiť hnačku.
Ovocie a zelenina
Ako pochúťku môžete svojím králičkom dať dvakrát až trikrát za týždeň kúsok hrušky, banánu, kiwi, melónu alebo hroznového vína. Jablká môžete podávať každý deň. Nezrelé ovocie a ovocie so semenami (napr. čerešňa, slivka...) sa nemôže podávať vôbec. Z karfiolu, kalerábu a ružičkového kelu kapusty majú králici radi nielen hlavičky, ale aj listy a hlúby. Biela kapusta a kel by mali byť súčasťou potravy králikov len v obmedzenom množstve, pretože silno nadúvajú. Mrkva a karotka sa tešia veľkej obľube, taktiež aj repa a červená repa. Cukrovú repu by ste mali kvôli jej veľkému obsahu cukru kŕmiť v menšej miere, aby králici príliš nestučneli a nemali poruchy trávenia. Králici si radi pochutnajú aj na kukuričných klasoch. Zdravé sú aj uhorky, paprika, cuketa a paradajka. Tiež môžete podávať aj zemiaky, ale nenaklíčené.
Listy a vetvičky
Králici musia mať stále niečo k ohlodávaniu, aby sa ich ustavične dorastajúce zúbky mohli obrusovať. Vetvičky, predovšetkým s púčikmi alebo prvými jemnými lístočkami výborne uspokojujú túto potrebu. Najlepšie sú vetvičky zo stromov : vŕby, lipy, javora, jelše, jasene, liesky, hrabu a všetkých ovocných stromov. Nepodávajte mrazené alebo postrekované vetvičky.
Zmesi
Zmesi nájdete v každom obchode pre zvieratá. Základné zmesi obsahujú všetky živiny a vitamíny, ktoré Váš králik potrebuje. Zmesi potrebujú jesť hlavne králici do jedného roka. Zmesi králikom veľmi chutia (môj králik zbožňuje Xtra Vital). Zmesi môžu mať rôzne chute. Samozrejme nie sú nutné. Mnoho krmných zmesí obsahuje príliš veľa obilnín a málo vlákniny. S touto energeticky výdatnou potravou je lepšie šetriť, pretože králik veľmi rýchlo priberie. (Na obrázku sú zmesi, ktoré má môj králik najradšej)
Tyčinky a kamene
Kamene obsahujú veľa látok, ktoré sú pre králiky dôležité, preto si ich môžete zakúpiť. Sú 2 druhy - minerálne a soľné kamene. Minerálny kameň obsahuje veľa vápniku a rôznych minerálov, soľný predovšetkým soľ. Minerálny kameň nemá držiak tak, ako soľný, ale má drôtiky, ktoré jednoducho pripevníte ku klietke. Existujú rôzne príchute. Čo sa týka tyčiniek, tiež obsahujú potrebné látky, ale, samozrejme, nie sú nutnosťou. Králikom ponúkajte takéto tyčinky len niekedy.Tiež majú veľa príchutí. Na kameňoch aj na tyčinkách si králik môže obrusovať zuby a pozúriky, ktoré mu neustále dorastajú. Môj králik má doma aj soľný aj minerálny kameň, ale vôbec oň nejaví záujem. Asi raz za 4 mesiace doňho hrabne alebo kúsoček odhryzne. Naopak, tyčinky má veľmi rád. Tie mu kupujem každý mesiac a deň po nákupe ich celé obryzie. Ale už som mu kúpila minerálny jablkový kameň (môj králik miluje jablká rovnako ako mlieko) a doňho asi raz za týždeň pár minút poškrabká.
Pochúťky
Vášmu králikovi môžete dať za odmenu pochúťku. Najobľúbenejšia a najpredávanejšia pochúťka sú dropsy. Vďaka nim môžete králika naučiť rôznym veciam napr. skočiť cez kruh, chodiť na wc... Najlepšie dropsy sú jogurtové, zeleniné a mrkvové. Existuje omnoho viac príchutí ako napr. lesné plody, jablkové, ovocné... Môj králik má najradšej jogurtové a jablkové dropsy, on je taký môj mliečno-jablčkový chrústik :)