Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Výbava

Skôr, než keď si prinesiete zajačika domov, musíte mať prichystanú základnú výbavu. Medzi ňu patrí klietka, miska, napájačka, wc, podstieľka, jasličky na seno (patria skôr do doplnkovej výbavy) a samozrejme krmivo (viac o ňom v sekcii Kŕmenie). Doplnková výbava je už menej podstatná, ale králiček sa jej určite poteší. Medzi ňu patria rôzne domčeky, tunely či stany, vodidlo, kefa, kliešte, šampón, peliešok a isteže nejaká hračka. Na prepravu slúži prepravka, ale namiesto nej sa môže použiť aj nejaká krabica.
 
 
Základná výbava :
 
   
Klietka : Je to hlavná časť celej výbavy. Do nej sa vlastne ukladá celé príslušenstvo. Taktiež existujú rôzne boxy, ktoré sú podobné ako klietka, ale horšie sa v nich dýcha. Cez leto môžete Vášmu králikovi urobiť výbeh (ak máte záhradu) aby sa trošku vybehal. Klietka by sa mala čistiť každý týždeň a dezinfikovať každý mesiac. Mala by mať výšku asi 45 cm, šírku 50 cm a dĺžku 75 cm.
 
 
 
Miska : Na kŕmenie by mala byť predovšetkým stabilná, ľahko umývateľná a odolná proti obhryzávaniu. Najlepšie sú misky ťažké z glazovanej pálenej hliny či kameniny alebo keramické misky. Plastové misky môže králik ľahko rozhrýzť. Aké krmivo máte králikovi dávať máte v sekcii Kŕmenie.
 
 
 
 Napájačka : Pre králika je najlepšia plastová napájačka. Miska na vodu nie je vhodná, pretože králik by ju znečistil močom a trusom. Vodu v napájačke musíte meniť každý deň.
 
 
 
 Wc : Wc je najlepšie umiestniť do rohu klietky. Do wc dávajte hobliny alebo mačací piesok. Wc čistite každý deň lopatkou na wc (lopatka nie je nutná). Ako naučiť králika na wc máte v sekcii Výchova.
 
 
  
Podstieľka : Najvhodnejšia podstieľka sú hobliny a seno. Do wc však dávajte mačací piesok a hobliny. Hobliny môžu mať veľa vôní (napr. citrón, jablko...)
 
 
 
Jasličky : Dáva sa tam väčšinou seno. Seno položené v klietke na podlahe sa znečistí, preto je lepšie mať jasličky. Seno potrebuje mať králik neustále.
 
 
 
Doplnková výbava :
 
  
 Domček : Domček slúži králikovi ako skrýša alebo vyhliadka. Najlepší je drevený, pretože králik si môže brúsiť zúbky okusovaním.
 
 
 
 Pelech : V pelechu môže králik oddychovať. Dajte však pozor nato, aby ho nehrýzol.
 
 
 
 Tunel : Tunel je asi najzábavnejšia a najlepšia hračka pre králiky. Môže sa tam skrývať, bežať, oddychovať... No taktiež dajte pozor, aby ho nehrýzol.
 
 
 
 Stan : Aj stan je výborná hračka. Králik sa tam môže skrývať a oddychovať.
 
 
 
Vodidlo : Ak s králikom idete na prechádzku a nie ste si istí, že či by Vám neušiel, dajte ho na vodidlo.  Vodidlo stále musíte kupovať aj s postrojom, nikdy nie bez! Ak by ste mu kúpili normálny obojok ako pre psa, pri silnom potiahnutí by sa mohol udusiť, a tie králiky čo nemajú vodidlo rady by z neho mohli ujsť. Môj králik vodidlo nepotrebuje, lebo poslúcha na slovo a neutečie mi a tiež sa v ňom necíti najlepšie. Ešte keď som nevedela, že králiky musia mať pri venčení postroj, som mu kúpila obyčajné vodidlo ako pre psa. Stále sa mi snažil z neho ujsť až nakoniec sa mu z neho vysunula hlava, ale našťastie neutiekol. Nie vždy sa to takto musí skončiť! Tak veľa šťastia!
 
 
 
Rukavica na česanie : Rukavica sa používa hlavne keď Váš miláčik pĺzne. Dlhosrsté králiky (napr. angorský králik) sa musia pravidelne česať a strihať. Viac v sekcii Starostlivosť.
 
 
 
Kliešte : Na strihanie pazúrikov sa používajú kliešte. Králikovi ich musíte strihať pravidelne. Viac v sekcii Starostlivosť.
 
 
 
Šampón : Ak Vám králik smrdí, kúpte si šampón. A to tak, že ho umyjete teplou vodou, šampón mu vmasírujete do tela a až kým nebude mať penu a potom ho znovu dôkladne opláchnete teplou vodou. Šampón sa nemôže dostať k očiam a ušiam. Ak si myslíte že to aj tak nestačí, umyte ho znova.
 
 
 
Prepravka : Ak niekam cestujete a beriete so sebou aj králika, najlepšia je prepravka. Myslím, že najlepšia je plastová, čiže taká, akú používam (pozri na obrázok).
 
 
 
Lopta : Aby sa králik v klietke nenudil, môžete mu tam dať loptu. Ako vidíte na obrázku, do tejto lopty cez otvory dáte dnu nejaké dobroty. Králik ich bude chcieť dostať von, takže loptu bude gúľať. Tak sa pekne zahraje.
 
TOPlist