OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Reč a výchova

Dorozumievanie králikov
Škvŕkanie : krátky hromživý tón vyrážaný vysokou rýchlosťou. Králik takto nadáva napríklad keď bol chytený a vrátený do klietky.
Prskanie a vrčanie : tieto zvuky sú vždy prejavom agresivity a mimovoľnej obrany, po ktorej môže nasledovať bleskurýchly útok. Ak je pri tom králik dráždený, môže aj uhryznúť. Jeho výhražné tóny pre nás však nie sú dobre počuteľné.
Mrmlanie : je väčšinou prejavom samca bezprostredne po párení. Niekedy podobné prejavy zvolí aj ak sa usiluje o priazeň rujnej králičice.
Pišťanie : ustrašené zvuky je možné počuť pri čerstvo narodených mláďatách, ktoré sa ocitnú mimo teplého brlôžka a trpia podchladením.
Jačanie : k prenikavému jačaniu dochádza len v prípade smrteľného strachu, keď sa králik ocitne v beznádejnej situácii, napríklad pri útoku šelmy alebo dravého vtáka, alebo kvôli veľmi bolestnému poraneniu.
Škrípanie zubami : tento zvuk prezradí, že králik prežíva veľkú bolesť. Zajko je väčšinou apatický, pôsobí nezúčastneným dojmom a má zakalené oči.
Tiché pradenie : slabo počuteľné pradenie je výrazom blaženého stavu, pri ktorom králik melie čeľusťami (môj králik to robí za každým, keď ho poškrabkám alebo pohladkám). Niekedy je zreteľné i pri hladkaní.
 
Správanie králikov
Stavanie sa na zadné labky : keď králik počuje alebo vidí niečo, čo vzrušuje jeho pozornosť, vzpriami sa a istí. V preklade to znamená ,,Tak čo je nové?´´
Vyvaľovanie sa : Králik sa cíti výborne. Hovorí asi ,,Som na vrchole blaha.´´
Hrabkanie a škrabkanie : ak tvoj ušiačik po pohladení hrabká prednou packou, môže to znamenať ,,Prosím, ešte!´´ Dospelé samce a králičice v čase plodnosti či v období brezivosti hrabú nervózne podstielku. Vzrušené samce vyhrabávajú zem alebo vyškrabkávajú podlahu, ak vetria rivala. Dominantné králiky zahrabávajú značky svojich predchodcov, aby si ich mohli preznačkovať výlučkom s vlastným pachom.
Poštuchovanie ňufákom : takto sa králiky zdravia. Ak však králik štuchne do teba, znamená to ,,Prosím, pohladkaj
ma!´´
Odstrkovanie ruky : ,,Nechaj ma na pokoji! Už mám toho hladkania dosť!´´ Ak sa tejto výzve nevyhnete, králik Vás môže uhryznúť.
Oblizovanie : keď ti králiček začne oblizovať ruku, znamená to ,,Ľúbim ťa.´´ Králiky, ktoré k sebe cítia náklonnosť, sa k sebe pritúlia a oblizujú si srsť. 
Krátke potrasenie hlavou : Môže to byť jednoduchá reakcia na dotyk (napr. pri strihaní) alebo aj ,,A teraz mám už toho naozaj dosť!´´
Zohýnanie sa : králik sa pritlačí rovno k zemi, uši má sklopené a hlava je zohnutá dolu. Týmto spôsobom sa jeden králik podriaďuje druhému. I vo vzťahu k človeku tak králiček dáva najavo svoje postavenie. Znamená to asi ,,Nič mi neurob!´´ Ak sa tak králik správa bezsprostredne po prežitom nebezpečenstve, má súčasne vytreštené oči, prudko dýcha a telo pôsobí stuhnutým dojmom. Vtedy sa králik pokúša robiť mŕtveho. Aby Váš králik neprepadol panike, mali by ste sa k nemu približovať obozretne a tíško sa mu prihovárať.
Uvoľnené čupenie : uši sú pritom primknuté k hlave. Králik teraz odpočíva. Ako keby vravel ,,Teraz sa neruš!´´
Odpočívanie na boku : hlava je položená na zemi, nohy sú natiahnuté, oči sa začínajú pomaly zatvárať ,,Teraz by som si rád spal!´´
Pretiahnutý trup : zadná časť tela je zhrbená, uši smerujú dopredu, chvostík je pritisnutý ,,To by som rád vedel, čo sa tu deje.´´ Ak je chvostík otočený na jednu stranu ,,Síce by som rád vedel, čo sa tu deje, ale až taký veľký záujem o to nemám.´´ Dajte si pozor, ak sú pri tom uši stiahnuté dozadu, a navyše je ešte počuť prskanie a vrčanie. V takom prípade je králik pripravený zaútočiť. Môže poškrabať alebo pohrýzť. Tak sa králik správa iba vtedy, ak je v úzkych.
Požeranie bobkov (tzv.koprofágia) : možno Ti pripadá trochu nechutné, ak králik požiera vlastné bobky, ale preňho je to životne dôležité. Ide totiž o špeciálny trus, ktorý vznikol v slepom čreve a obsahuje dôležité vitamíny. Králik si tieto mäkké vitamínové pilulky odoberá často priamo od konečníka, a prehltne bez pohryzenia, čo ani nezbadáš. Králici však jedia aj obyčajný trus
 

 
Ako naučiť králika chodiť na wc?
Na začiatku nedávajte králikovi do klietky wc, bol by príliš malý a nenaučil by sa to. Musíte vyčkať, kým si králik nenájde svoj roh, do ktorého bude robiť potrebu a potom mu tam umiestnite wc. Vždy, keď sa králik vyciká alebo vykaká inde, premiestnite mu jeho potrebu do wc a nie priveľmi hlasno ho pokarhajte. Ak sa to králik naučí, podstieľku mu dávajte len do wc.
 
Ako naučiť králika piť z napájačky?
Ak máte doma králička, ktorý od malička nepil z napájačky, naučíte ho to tak, že každý deň mu budete dávať papuľku k napájačke. Králiček si o ňu na začiatku začne obtierať bradu, čiže značkovať. Stačí, ak tento spôsob budete opakovať dovtedy, kým z napájačky nezačne piť sám.
 
Ako odnaučiť králika, aby nehrýzol ruky pri lízaní?
Pri tomto výcviku musíte mať veľkú trpezlivosť. Vždy, ak Vás králik začne pri lízaní hrýzť, urobte nejakú vec, aby králik pochopil, že toto sa Vám nepáči a toto nemá robiť napr. prudko mávnete rukou alebo zakričíte, no nie hlasno. Túto činnosť opakujte každý deň a až dovtedy, kým Vás králik pri lízaní neprestane hrýzť.
 
Ako naučiť králika, aby poslúchal na meno?
Ani tento výcvik nie je jednoduchý, musíte mať hlavne trpezlivosť. Niektoré králiky sa to učia aj týždne či mesiace, preto musíte mať pevné nervy. Tento postup opakujte každý deň : Najskôr si vezmite nejakú pochúťku, napr. dropsu a dajte ju králičkovi oňuchať. Potom, ak ju dostatočne oňuchá, položte mu ju na to miesto, aké budete chcieť vy, ale dajte ju od králika aspoň o 25 cm ďalej. Vtedy volajte jeho meno. Po pár dňoch mu už pochúťku ovoniavať nedávajte, už len zavolajte jeho meno. Až ak k vám prihopká, vtedy mu tú pochúťku dajte. Neskôr, ak sa to podľa vás váš králik poriadne naučí, ho už môžete zavolať hocikedy aj bez pochúťky.