OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Plemená

 
Plemená králikov sa rozdeľujú podľa veľkosti a vzrastu.
Delíme ich na :
  • veľké
  • stredné
  • malé
  • trpasličie
Reč bude už len o trpasličích králikoch, pretože o nich je tento web.
Trpasličích králikov delíme podľa typu osrstenia na : 
  • králiky s normálnou srsťou
  • dlhosrsté králiky
  • krátkosrsté králiky
 
Králiky s normálnou srsťou
Hermelín a albín  
Telo je krátke a mohutné, valcovité, po celej dĺžke rovnako široké, nohy sú krátke a primerane silné. Hmotnosť je približne 0,7 až 1,5 kg. Srsť je krátka, hustá a jemná. Hlava je v pomere k malému telu značne veľká, avšak krátka, široká v čele, s výraznými rovnými lícnymi partiami a krátkym tupým ňufákom. Prechádza v telo bez zreteľného krku. Oči sú veľké a silno vystúpené. Uši odpovedajú zakrslej forme, teda čo najkratšie, tesne pri sebe, na koncoch pekne zaoblené a osrstené. Dĺžka je 6 cm, ideálne sú ešte kratšie. Farba srsti je čisto biela, žiadne miesto nie je nijako ináč sfarbené. U červenookých albínov (tzv. heč) nie je farba očí žiadna, červená farba presvitá z očného pozadia. Oči modrookých hermelínov (tzv. hem) sú svetlomodré (rozdiel vidíš na obrázkoch). Pazúriky sú priesvitné a bez pigmentu.
 
              Albín (heč)                                   Hermelín (hem)
   
 
Zakrslý farebný králik
Stavbou tela a typom zodpovedajú bielemu hermelínovi a albínovi. Farba srsti, očí a pozúrikov sa zhoduje so zafarbením väčších plemien. Hmotnosť zodpovedá asi 0,9 až 1,2 kg. Dĺžka uší je asi 5,5 cm.
 
    
Trpasličí čierny králik     Trpasličí červený králik         Trpasličí činčilový králik       Trpasličí striebristý králik
 
   
Trpasličí divoko-sfarbený          Trpasličí havanovitý králik                     Trpasličí modrý králik
 
   
    Trpasličí siamský žltý králik               Trpasličí ruský králik               Trpasličí hototský králik
 
     
    Trpasličí bielopásikavý králik               Trpasličí durynský králik                 Trpasličí holandský králik
 
   
          Trpasličí kuní králik                     Trpasličí trieslový králik                     Trpasličí perlový králik
 
Trpasličí baran
Barani majú vďaka svojej vyššej hmotnosti a visiacím ušiam medzi králikmi zvláštne postavenie. Telesná stavba je výrazne podsaditá, svalové partie sú silno vyvinuté, končatiny pôsobia ako krátke a silné. Hmotnosť je 1,2 až 2,0 kg. Srsť je stredne dlhá a hustá. Hlava je silná, so širokým čelom a nosnou partiou. Uši sú po oboch stranách podkovito zavesené, priliehajú obrátene k hlave. Od špičky k špičke dosahujú dĺžku 24 až 28 cm. Farba očí zodpovedá farbe srsti.
 
 
        Zakrslý čierny baran                       Zakrslý činčilový baran                 Zakrslý divo sfarbený baran
 
   
      Zakrslý červený baran                   Zakrslý holandský baran                 Zakrslý japonský baran
 
   
 Zakrslý madagaskarský baran               Zakrslý rhönsky baran                         Zakrslý holandský strakáč
 
 
Dlhosrsté králiky
Angorský králik
Telo je krátke s jemnou kostrou a dobre vyvinutým svalstvom. Hmotnosť je 0,8 az 1,7 kg. Srsť je rozložená po celom tele a je veľmi dlhá. Hlava je krátka, leží priamo na trupe. Oči sú vypuklé, uši vzpriamené. Angorské králiky sú veľmi náročné na opateru. Donedávna boli chované z hospodárskych dôvodov len v čisto bielej farbe. Obľúbené boli hlavne preto, že ich nepigmentovaná biela srsť sa dala ľahko farbiť na všetky farebné odtiene. V posledných rokoch je snaha chovať jednofarebné angorské králiky. Časti tela s kratšou srsťou, ako uši okrem svetlých strapčekov, hlavne okolo nosa a papuľky, časti chvosta a nožičiek sú o niečo tmavšie ako partie s dlhšou srsťou, teda hlavne chrbát. Čím sú chlpy dlhšie, tým sa v nich znižuje obsah pigmentov. Čím je srsť dlhšia, tým je svetlejšia. Vzácne sa vyskytujú aj vyšľachtené trpasličie angorské králiky.
 
    
 
Líčší králik 
Tu je pomer podsady a krycej srsti rovnaký ako u divého králika, obe sú len zreteľne predĺžené. Dnešné líščie králiky sú len jednofarebné. V porovnaní s angorskými králikmi sú menej náročné na opateru. V súčastnosti sa chovajú aj v trpasličej podobe. Tvarom tela zodpovedajú bežným trpasličím králikom, len ich srsť je podstatne dlhšia. Sú roztomilé, lákajú na pohladenie a preto sú veľmi obľúbené.
 
    
 
Levík
Levíky nie sú uznávané plemeno. Takmer na celom tele majú normálnu srsť, len na hlave, šiji, chrbte a hrudi majú dlhšie chlpy, čím pripomínajú levíka. Predávajú sa veľmi často a sú roztomilé.
 
     
 
Teddy
Aj teddy je neuznávané plemeno. Meno teddy majú preto, lebo majú dlhú, hustú a jemnú srsť a preto vyzerajú ako plyšový medvedíci. Teddýci vážia 800 g - 1,7 kg.
 
     
 
Krátkosrsté králiky
Rex a kastorex
Telo je krátke, guľaté a svalnaté. Hlava je guľatá, výrazná a položená priamo na trupe. Srsť je hustá, ale krátka, čo pôsobí ako zamat. Jednotlivé chlpy vyrastajú kolmo z pokožky, nie sú vlnité a sú dlhé asi 16 až 20 mm. Označenie rex znamená kráľ medzi všetkými plemenami. Rexy sa vyskytujú v najrôznejších farbách a stále pribúdajú nové. Pritom až na výnimky ide o jednofarebné rázy. Dnes už existujú aj trpasličie rexy. Čo sa týka hmotnosti, platí pre to rovnaká požiadavka ako pre normálne trpasličie králiky, len ich srsť je úmerne kratšia.
 
   
                          Rex                                                   Zdrobnený rex
 
      
                        Kastorex                                           Zdrobnený kastorex